Autoskla

Druhý díl článku o tónování autoskel se bude zabývat samotným výběrem tónování a praktickým radám a postřehům, které se hodí znát a které mohou ovlivnit naše rozhodování.

Dva druhy tónování

Pokud budete uvažovat o tónování skel, máte na výběr z dvou technologií. První z nich je přímé pokovení nepatrnou vrstvou kovu. To dává sklu skvělé vlastnosti, ale v poslední době jde o způsob překonaný, protože nevýhod je také hodně a konkurenční řešení se stále zdokonaluje. Ještě zmiňme hlavní nevýhody:

  • Jedná se o nevratnou, případně jen hodně složitě napravitelnou změnu.
  • Relativně náchylné k poškrábání + škrábance nejdou znovu pokovovat.
  • Aplikace je náročnější, sklo se musí demontovat.
  • V noci může docházet k velmi nepříjemným odleskům světel z interiéru vozidla a výsledkem je nulová viditelnost skrze sklo.

Tím konkurenčním řešením je nalepování fólií. Možná to zní trochu děsivě, ale opak je pravdou. Moderní značkové fólie mají spoustu výhod a jen málo nevýznamných problémů. Optické vlastnosti skel s fóliemi se mohou velmi různit, ale obecně jsou výborné. I při použití velmi málo zatmavených skel lze docílit příjemného stínu v interiéru automobilu, eliminace UV záření, potlačení odlesku,… Zároveň fólie chrání v rozsypání skla při jeho zničení, takže posádka vozu je chráněna před střepy.

Životnost tónování pomocí fólie je pak mnohaletá, přičemž dobrý výrobce i mechanik nabídne záruku třeba i na 10 let. V dnešní době je tedy tónování fóliemi víceméně na celou dobu životnosti automobilu.

Co je dobré také vědět

Důvěřujte jen dobrým prodejcům, kteří využívají homologované druhy tónování skel. Vyhnete se tím i případnému střetu se zákonem, který by vás mohl čekat kvůli příliš velkému zatmavení skel.

Ačkoliv vozy často disponují čelním sklem, které je upraveno už z továrny (což je podle zákona v pořádku), následné využití tónování na čelním skle je zakázáno. Ostatní skla je možné tónovat, ale s jakým čelním sklem vyjede auto z továrny, s takovým se budete asi muset smířit. Ale i bez tónovaného čelního skla je efektivita tónování velmi vysoká, takže by nás to nemělo odrazovat.

Fólie lze snadno odlepit a případně nainstalovat nové a to i přesto, že jsou velmi odolné a vydrží mnoho let. Při péči o fólie jen dáváme pozor, abychom je nepoškodili, byť jsou velmi odolné. Hlavně pozor na mycí prostředky obsahující čpavek, který může s umělou hmotou reagovat a poničit ji!

A znovu nabízím dvě užitečné rady: sklo si pojistěte, nejlépe ve výhodné kombinaci jako doplněk pro havarijní pojištění a využívejte jen kvalitních forem tónování, protože jedině tak získáte všechny jeho výhody. Látka pohlcující UV záření je obsažena již v lepidle, kterým je fólie připevněna, takže toto nežádoucí záření neproniká ani do dalších vrstev fólie, což spolu s dalšími kvalitními materiály zajišťuje dlouhou životnost (folie se nalepuje na vnitřní stranu skla) fólie.