Cena a kvalita autoskel

Kvalitní autosklo není lacinou záležitostí. Jde také o dosti náchylnou součást vozidel, tudíž se „honosí“ privilegiem speciální pojistitelnosti. Není se co divit, většina zkušenějších řidičů již zažila, někteří i nejednou, rozbité autosklo, většinou to přední. Nemusí jít vždy o destrukci totální, ta je ostatní spíše výjimečná i co se týče menších nehod, ale čelní autosklo je znehodnoceno a odsouzeno k výměně již po nevinné srážce s kusem štěrku- rychlost automobilu a ostrost kamene ochotně na skle vytvoří nepěkného „pavouka“.

Alespoň trochu novější nebo kvalitnější autosklo se jednoznačně vyplatí pojistit, protože jeho cena může být až v řádech desítek tisíc korun, což je vzhledem k vysoké pravděpodobnosti střetu například právě s kamínkem risk dost výrazný. Co je ale na autosklech tak zajímavého, že jsou tak drahá?

  1. Vysoká kvalita skla- sklo by se nemělo vysypat, alespoň tedy ne na ostré části, které v případě nehody ještě více ohrozí život a zdraví posádky vozu.
  2. UV filtry- velmi podstatná složka autoskla, protože řidič při svém zrakovém soustředění snadno může své oči přemáhat a vystavovat nadměrným dávkám škodlivého UV záření. Samozřejmě nejde čelní sklo úplně ztmavit, to by bylo krajně nebezpečné, ale dobré autosklo dokáže potlačit odlesky a alespoň u horního okraje poskytuje určitou míru zastínění, která může v mnoha případech suplovat stínítko.
  3. Tónování, které může poskytnout další užitečné vlastnosti- od vyšší odolnosti skla po UV filtr, vyšší odolnost proti namrzání, zneprůhlednění skel při pohledu z vnějšku automobilu do interiéru,…
  4. Značka- samozřejmě, značkové autosklo ve značkovém servisu přijde pořádně draho, ale konečná cena se značku od značky velmi liší. Dá se ušetřit například na použitých sklech, u kterých je to však vždy sázka do loterie- ostatně jako u všech použitých automobilových součástek.

Opravdová kvalita si za sebe opravdu nechává platit, takže raději neriskujte a své povinné ručení nebo havarijní pojištění doplňte alespoň o připojištění čelního skla. Některé pojišťovny nabízejí toto pojištění v ceně některého ze svých produktů. Většina pak dává řidičům na výběr, zda chtějí využít pojištění všech skel nebo méně nákladné pojištění skla pouze předního, které bývá nejhojněji zásobováno nepříznivými situacemi a které je nejdražší.