Tónování autoskel

Moderní, efektní, snobské? Taková představa o tónování autoskel už je naštěstí dávno pryč a řidiči si dobře uvědomují, že tónované autosklo je hlavně praktickou pomocí v každodenním používání vozu. Kde se ale tónování vzalo, co přesně nám přináší a z čeho můžeme vybírat?

Historie

Co nevzniklo nejdříve pro vojenské účely, to bylo pravděpodobně vynalezeno pro potřeby dobývání vesmíru. Zářným příkladem prvního jsou „obyčejné“ HEPA filtry ve vysavačích a zářným příkladem druhého zase tónování skel. V druhé polovině dvacátého století totiž NASA potřebovala ochránit skla raketoplánů před prázdným vesmírem. A protože ten vesmír není zas tak prázdný, ale naplněný kosmickým zářením, prachem a velmi nepříznivými teplotami, sklo a tím i vnitřek raketoplánu musel být chráněn proti všem možným rizikům. Tónování skel se ukázalo jako dobrá varianta hlavně díky schopnosti zachytit nebezpečné záření a tím zajistit uvnitř raketoplánu podmínky pro přežití.

Tak skvělý vynález ale nemohl zůstat jen pro vesmírné účely! Brzy ho začaly využívat architekti, protože se čím dál více začínaly prosazovat budovy s obrovskými prosklenými stěnami. Pokud by taková budova používala standardní skla, v létě by tam bylo k nepřežití, byť by se klimatizace chtěla roztrhat. Tónování skel přineslo snížení pronikání slunečních paprsků a to i na opravdové minimum. Rozšíření do automobilového průmyslu je pak dalším logickým krokem.

K čemu nám je?

V první řadě si ujasněme, že tónování má smysl pouze kvalitní a originální- levné nekvalitní tónování mnoho z níže uvedených efektů neposkytuje! A také je důležité s cenou tónování počítat i u uzavření pojištění skel pro povinné ručení – kvalitní tónování není levné a cena skla tak výrazně povyskočí. A teď už k výhodám:

  • Tónované sklo může být zatmavené, aby propouštělo méně slunečního světla, což a) poskytne ve vozidle příjemnější světelné podmínky a za b) sníží teplotu v horkých dnech až o desítky stupňů.
  • Snížení teploty uvnitř vozu se může projevit i na spotřebě vozidla a tím i na vypouštěných emisích, protože nemusíme mít zapnutou klimatizaci.
  • Vypnutá nebo jen na nízký výkon zapnutá klimatizace nás nevystavuje rizikům zdravotních problémů, které jsou s jejím používáním tradičně spojena, takže si už nemusíme vybírat mezi angínou a upečením se v autě.
  • Tónované sklo zabraňuje průchodu UV záření.
  • I přes zatmavení skel může tónování zlepšit optické vlastnosti skel snížením odrazivosti a potlačením dalších nepříjemných jevů.

Ochrana skla před nepříznivými vlivy, byť jsou fólie aplikovány na vnitřek vozu, kde není sklo tak exponováno.